Obec Výprachtice

Obec Výprachtice se nachází v malebném podhůří Orlických hor, ve východní části okresu Ústí nad Orlicí, 10 km od Lanškrouna. Leží v nadmořské výšce mezi 510–875 m. n.m. Je obklopena krásnou a čistou přírodou. Pod vrcholem Bukové hory (958 m. n.m.) pramení řeka Moravská Sázava. Katastrální výměra obce činí 2 172 ha. Obec se nachází v oblasti Přírodního parku Suchý vrch – Buková hora a v oblasti ptačí oblasti Kralický Sněžník, která je součástí soustavy NATURA 2000.

Obec se skládá ze tří částí – Výprachtice, Koburk a Valteřice a žije zde téměř tisícovka obyvatel.

Výprachtice 2 (1920x530)

Ve středu obce se nachází budova obecního úřadu spolu s poštou a ordinacemi praktických lékařů, a dále pak základní škola, mateřská škola, lékárna, Penzion U Jana a dvě prodejny s potravinářským sortimentem.

V obci mají sídla významné místní firmy, jejichž působnost přesahuje hranice regionu.

V obci působí občanské spolky a Sbor dobrovolných hasičů.

Obec Výprachtice je rodištěm významného hudebníka a skladatele Jindřicha Pravečka. Jeho jméno nese Základní škola ve Výprachticích a také ZUŠ v Lanškrouně.

Sportovní zázemí obce je široké. Pro potřeby sportovců slouží volejbalové kurty se zázemím, fotbalové hřiště s přírodní posilovnou, pro malé návštěvníky pak dětské hřiště. Obcí prochází několik regionálních cyklostezek, které v jižní části obce navazují na Naučnou stezku Moravské Sázavy, vyznačující se různorodostí místní fauny a flory.

Obec Výprachtice svou vybaveností a umístěním v krajině nabízí příjemné místo pro život nejen obyvatelům obce, ale také chalupářům, kteří se do obce rádi vracejí.

Výprachtice 1 (1920x530)

Komentáře jsou uzavřeny